Categories
blog

Dva takové léky jsou Mekinist (trametinib) a Cotellic (kobimetinib)

Dva takové léky jsou Mekinist (trametinib) a Cotellic (kobimetinib)

Když k tomu dojde, dvakrát až třikrát denně naneste vazelínu, aby byla rána vlhká, a přikryjte ji obvazem. Pokud si nejste jisti, jak závažné jsou vaše puchýře, nebo máte obavy z infekce, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Mezi příznaky infekce patří zvýšené zarudnutí nebo bolest a hustý žlutý výtok. Jedno puchýře spálené sluncem zdvojnásobuje riziko vzniku melanomu v pozdějším věku, takže pokud máte v anamnéze jedno nebo více puchýřů na slunci, sdělte to svému dermatologovi a snažte se o každoroční kontrolu pokožky.

6. Zůstaňte mimo slunce

Slunce spálená pokožka je ještě náchylnější ke škodlivým účinkům ultrafialového záření než kůže, která nebyla nikdy nebo jen zřídka spálena sluncem. Při pobytu venku nezapomeňte učinit zvláštní opatření, včetně použití opalovacího krému a nošení ochranného oděvu.

Fotografický kredit: Ralf Nau/

Důležité: Názory a názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a ne Doctor’s Ask.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravé kůži!

Nejnovější v kůži Krása

6 tipů po chirurgickém zákroku, které pomohou uzdravit váš řez

Správná výživa je klíčovou – ale často přehlíženou – součástí vašeho plánu obnovy.

Od Andrea Peirce 26. dubna 2021 Sponzorovaný reklamní obsah

Zeptejte se Castle Connolly Top Doctor: Jak stárnutí a gravitace ovlivňují vaši pokožku

Proslulý plastický chirurg, uznávaný jako nejlepší lékař Castle Connolly, diskutuje o faktorech, které ovlivňují vzhled naší pokožky a o tom, jak mohou pacienti. . .

Do 11. února 2021

Clean Beauty 101: Komplexní průvodce

Od Jessicy Migala 29. ledna 2021

Kalifornie zakazuje 24 toxických chemikálií z produktů osobní péče: Co vědět

Kalifornie, stát pro federální úsilí, se stala první v zemi, která zakázala určité chemikálie z kosmetiky a přísad pro osobní péči. . .

Rachel Jacoby Zoldan, 11. ledna 2021

Jaké jsou výhody rybího oleje pro vaše vlasy?

Jíst více celých ryb s omega-3 mastnými kyselinami může pomoci posílit vaše kadeře, ale existují omezené důkazy o tom, že pilulky z rybího oleje udělají to samé.

Od Jessica Migala 9. prosince 2020

Co je obličejová jóga? Navíc 5 cvičení k vyzkoušení doma

Stejně jako chodit do posilovny udržuje vaše tělo v kondici, tato cvičení inspirovaná jógou údajně posilují svaly na tváři, aby vám pomohly vypadat. . .

Od Moiry Lawler 13. října 2020

7 jednoduchých domácích hacků pro zdravou pokožku

Pro svou nejlepší pleť se dívejte za zásobování své ješitnosti výrobky pro péči o pleť a pozvěte do svého každodenního života návyky zdravé pokožky.

Od Moiry Lawler 9. října 2020

8 potenciálních přínosů kolagenu pro zdraví – a 1 věc, kterou nemůže udělat

Od kůže a kostí po zdraví střev a další, zde je návod, jak může módní doplněk posílit vaše zdraví a pohodu.

Od Jessica Migala 8. září 2020

20 způsobů, jak uchovat – a posílit – kolagen ve vaší tváři

Více kolagenu znamená méně vrásek a hladkou, zvednutou pokožku. Zde jsou aktuální produkty, ošetření v kanceláři a návyky životního stylu, pro které je třeba cvičit. . .

Od Jessicy Migala 28. srpna 2020

Je to psoriáza nebo je to ekzém? Nový test bez bolesti může říci

Na rozdíl od biopsií způsobují pásy pásky minimální nepohodlí a žádné jizvy.

Od Becky Upham, 10. srpna 2020 “

Neexistuje univerzální přístup k léčbě rakoviny kůže.

Lékaři zvažují řadu různých možností v závislosti na typu rakoviny, jejím umístění a závažnosti.

Vzhledem k tomu, že léčba obecně zahrnuje chirurgické vyříznutí (odstranění) nádoru, lékaři také zváží riziko jizev.

Věk a celkové zdraví pacienta jsou také důležitými faktory.

Někteří odborníci například zpochybňují postup agresivního screeningu a léčby křehkých starších pacientů na bazocelulární karcinomy, které nezpůsobují nepříjemné příznaky.

Jejich důvodem je, že rakovina bazálních buněk pravděpodobně nebude nebezpečná. A komplikace z léčby mohou nastat, zejména u starších lidí s jinými zdravotními problémy.

SOUVISEJÍCÍ: Průvodce rodičů k rakovině kůže u dětí

Co lékaři a specialisté léčí rakovině kůže?

Pokud je rakovina kůže jednoduchá léze, kterou lze snadno léčit, může pacient potřebovat navštívit pouze svého lékaře primární péče nebo dermatologa. Složitější nebo závažnější případy mohou vyžadovat týmový přístup.

Kromě dermatologa se podle SkinCancer na péči o rakovinu kůže podílejí následující odborníci. síť: (1)

Dermatologický onkolog Lékařský onkolog Radiační onkolog Chirurgický onkolog Chirurg chirurg Plastický https://harmoniqhealth.com/cz/ chirurg Radiolog Patolog Patolog Praktický lékař (NP) nebo asistent lékaře (PA)

Kyretáž a elektrodesikace pro nízkorizikové druhy rakoviny

Technika kombinující kyretáž (škrábání) a vysoušení (pálení) se často používá pro malý, povrchní, nekomplikovaný bazocelulární karcinom kůže nebo skvamózní buněčný karcinom kůže.

Obvykle se provádí ambulantně v ordinaci lékaře s lokální anestezií.

Po znecitlivění nádoru a okolní kůže lékař škrábne problematické místo kyretou, nástrojem s ostrým prstencovým hrotem, podle Nadace pro rakovinu kůže (SCF). (2)

Dále lékař kauterizuje místo nádoru malým zařízením nazývaným elektrokauterizační jehla, které zastaví krvácení a zničí všechny zbloudilé rakovinné buňky. Nevyžadují se žádné stehy (stehy).

Proceduru škrábání a vypalování lze jednou nebo dvakrát opakovat během stejné návštěvy kanceláře a lze ji použít na více místech.

Tato metoda obecně zanechává malou jizvu.

SOUVISEJÍCÍ: Přehled Libtayo, prvního nového léku schváleného FDA pro metastatický kožní spinocelulární karcinom (CSCC), když chirurgický zákrok nebo záření není možností

Mohsova mikrografická chirurgie: Pro podvodnější rakoviny

Během Mohsova (mikroskopicky kontrolovaného) postupu odstraní speciálně vyškolený dermatolog nebo chirurg velmi tenkou vrstvu kůže obsahující nádor.

Zatímco pacient čeká, vzorek se zkoumá pod mikroskopem, aby se zjistilo, zda existují rakovinné buňky.

Postup se opakuje, přičemž lékař odebírá jednu tenkou vrstvu najednou, dokud vzorek tkáně není rakovinotvorný. Proces může trvat několik hodin.

Mohsova technika je považována za zlatý standard pro léčbu mnoha rakovin dlaždicových buněk, rakoviny bazálních buněk a některých melanomů, říká SCF. (3)

Má nejvyšší míru vytvrzení a šetří co nejvíce zdravé kůže obklopující nádor a zanechává nejmenší možnou jizvu.

Stejně jako u jiných operací rakoviny kůže se obvykle provádí ambulantně v lékařské ordinaci s lokální anestezií.

Ale protože je to tak složité a časově náročné, odborníci na rakovinu kůže navrhli pokyny, kdy je to nejlepší volba.

Často se používá tam, kde je vysoké riziko recidivy, je těžké určit rozsah rakoviny nebo je rakovina v části těla, kde vzhled nebo funkce mají vysokou prioritu, například blízko oka, uprostřed obličeje , uši nebo prsty, poznamenává American Cancer Society (ACS). (4)

SOUVISEJÍCÍ: Může genetika určit riziko progrese melanomu?

Excizní chirurgie

Toto je léčba mnoha typů rakoviny kůže, včetně většiny melanomů.

Stejně jako u kyretáže a Mohse se excizní chirurgie obvykle provádí v ordinaci lékaře s lokální anestezií.

Lékař používá skalpel k odstranění celého nádoru a okolní okraj zdravé kůže jako bezpečnostní rezervu.

Lékař uzavře řez stehy a poté odešle vzorek tkáně do laboratoře, aby ověřil, že odstraněný okraj zdravé kůže (známý jako okraj) ve skutečnosti neobsahuje žádné rakovinné buňky.

Pokud laboratoř detekuje rakovinné buňky ve vzorku, pacient se možná bude muset vrátit k lékaři pro další excizi.

Stehy obecně zůstávají na místě týden nebo dva, dokud se oblast nezahojí.

U velkých nádorů, které vyžadují rozsáhlejší chirurgický zákrok, mohou lékaři oblast překrýt chlopní z kůže v blízkosti nádoru nebo z kůže odebrané jinde v těle.

Excizní chirurgie se za poslední desetiletí výrazně zlepšila, přičemž chirurgové jsou schopni odebrat mnohem méně tkáně, než tomu bylo kdysi. Výsledek: menší řezy, které se hojí rychleji a způsobují méně jizev.

Záření: Pro speciální případy

Pokud je chirurgické odstranění bazálního nebo spinocelulárního karcinomu obtížné nebo je pacient starší nebo se špatným zdravotním stavem, lékař může během několika léčebných relací použít záření k zničení bazálního nebo dlaždicového karcinomu. Mezi možné nežádoucí účinky patří podráždění pokožky, změny barvy kůže a vypadávání vlasů v ošetřované oblasti.

Kryochirurgie: pro pacienty, kteří nemohou tolerovat chirurgii

Tento postup lze použít k léčbě malého bazocelulárního nebo spinocelulárního karcinomu nebo aktinických keratóz (prekancero spinocelulárních buněk).

Lékař aplikuje na růst tekutý dusík pomocí tamponu nebo spreje, v případě potřeby několikrát opakuje zmrazení a usmrcení buněk.

Léze nakonec puchýře, krusty a odpadne, poznamenává ACS. (5)

Kryoterapie může být správnou volbou pro pacienty, kteří nemohou podstoupit operaci kvůli poruchám krvácení nebo nesnášenlivosti lokálního anestetika. Má však nižší celkovou míru vyléčení než chirurgické metody.

Fotodynamická terapie, laserová chirurgie a topické léky: pro prekancerózní růst

Při fotodynamické terapii (PDT) lékař aplikuje na kůži léčivo senzibilizující světlo v kapalné formě a poté na oblast zaměří speciální zdroj světla, aby selektivně zničil rakovinné buňky. (5)

Tato léčba může být léčbou aktinických keratóz. Lékaři také zkoumají jeho použití u rakoviny bazálních a povrchových skvamózních buněk.

Lékaři mohou k léčbě aktinických keratóz použít také laserovou chirurgii, při které se léze odpaří nebo zničí teplem. Mezi další stavy, které mohou vyvolat laserovou operaci, patří Bowenova choroba (typ časné spinocelulární rakoviny) a velmi povrchní bazocelulární rakoviny. (2,5)

Někteří dermatologové mohou léčit aktinickou keratózu, stejně jako některé velmi povrchní rakoviny bazálních a dlaždicových buněk pomocí chemoterapeutického krému, který při aplikaci přímo na kůži zabíjí rakovinné buňky.

Nejčastěji předepisovaným lékem tohoto typu je 5-fluorouracil (Efudex, Fluroplex, Carac). (5)

Topické léky mohou také stimulovat imunitní systém k útoku na aktinickou keratózu a některé velmi časné rakoviny bazálních buněk.

Zyclara (imichimod) je krém aplikovaný přímo na nádor, který vyvolává váš imunitní systém k útoku na nádor.

Imunoterapie: Pro život ohrožující případy

Imunoterapie změnila léčbu všech metastatických rakovin, včetně melanomu, a nabízí novou naději pacientům, kteří čelí chmurné prognóze.

Imunoterapie využívá sílu vlastního imunitního systému v boji proti rakovině.

Existují různé druhy imunoterapie, včetně:

Inhibitory kontrolních bodů Tyto léky se zaměřují na různé cesty, které pomáhají imunitnímu systému rozpoznat a zabíjet rakovinné buňky. Cytokiny Pomáhají posilovat imunitní systém. Onkolytické viry Jedná se o modifikované viry, které infikují a zabíjejí rakovinné buňky.

V současné době existuje sedm imunoterapií schválených americkou správou potravin a léčiv (FDA) pro melanom, včetně následujících: (6)

Proleukin (aldesleukin), léčba cytokiny Intron A (interferon alfa-2b), další léčba cytokiny Yervoy (ipilimumab), inhibitor kontrolního bodu Opdivo (nivolumab), také inhibitor kontrolního bodu Sylatron nebo PEG-Intron (peginterferon alfa-2b), léčba cytokiny Keytr ), inhibitor kontrolního bodu Imlygic (T-VEC), onkolytický virus

SOUVISEJÍCÍ: Biologičtí lékaři užívaní u běžných zánětlivých nemocí nepředstavují významné riziko melanomu, uvádí studie

Cílená terapie: Cílení na mutace rakoviny

Cílená terapie, další revoluční nová kategorie léčby, se zaměřuje na vlastnosti buněk rakoviny kůže, které je odlišují od normálních buněk, jako jsou například změny genů.

Například přibližně jedna polovina všech melanomů má mutace (defekty) v genu BRAF, které způsobují nekontrolovaný buněčný růst.

Perorální léky, které se zaměřují na tuto mutaci, se nazývají inhibitory BRAF. Patří sem Zelboraf (vemurafenib) a Taflinar (dabrafenib). Inhibitory BRAF jsou často kombinovány s léky, které se zaměřují na protein zvaný MEK. Dvě taková léčiva jsou Mekinist (trametinib) a Cotellic (kobimetinib).

Jaké alternativní terapie jsou k dispozici pro rakovinu kůže?

Ačkoli existují různá online tvrzení o alternativních terapiích rakoviny kůže, většina z nich nebyla prokázána.

Jedna populární alternativní léčba, černá masť, je prodávána jako schopná vytahovat rakovinu kůže. Neexistují však žádné věrohodné důkazy, které by ukazovaly, že je to účinná léčba. Podle Americké akademie dermatologie některé studie ukazují, že černá mast může skutečně poškodit kůži. (7)

Mezi další populární opravné prostředky, které jsou propagovány online, patří:

Vitamíny a bylinky Jedlá soda Jablečný ocet Kurkuma Esenciální oleje Extrakt z lilku

Dermatologové varují, že některé z těchto produktů mohou interagovat s léčbou rakoviny. Je důležité promluvit si se svým lékařem, než vyzkoušíte jakýkoli typ doplňku nebo doplňkového přístupu. (7)

Výzkumníci zkoumají, zda některé potraviny nebo živiny v potravinách mohou pomoci chránit před rakovinou kůže. Studie na zvířatech naznačují, že některé látky v potravinách, jako je sója a lněné semínko, mohou pomoci zabránit šíření melanomu v těle, uvádí St Luke’s Hospital v Chesterfieldu ve státě Missouri. (8)

Podle SCF další vitamíny a živiny nacházející se v potravinách, které mohou chránit před rakovinou kůže, zahrnují: (9)

Vitamíny A, C a EBeta-karoten Zinek Kyselina listová Omega-3 mastné kyseliny Lykopen Polyfenoly

Pokud máte rakovinu kůže, měli byste se vždy poradit se svým lékařem, než vyzkoušíte jakoukoli novou léčbu nebo dramaticky změníte dietu.

SOUVISEJÍCÍ Mohou esenciální oleje působit na rakovinu kůže?

Další hlášení od Julie Marks.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Redakční zdroje a ověřování faktů

Specialisté na rakovinu kůže. Rakovina kůže. Síť. Květen 2017. Možnosti léčby bazocelulárního karcinomu. Nadace pro rakovinu kůže. Mohsova chirurgie. Nadace pro rakovinu kůže. Chirurgie pro bazální a skvamózní buněčné rakoviny kůže. Americká rakovinová společnost. 26. července 2019. Místní léčba jiná než chirurgie bazálních a skvamózních buněk rakoviny kůže. Americká rakovinová společnost. 26. července 2019. Imunoterapie pro melanom. Ústav pro výzkum rakoviny. Duben 2020. Přírodní léčba rakoviny kůže není tak bezpečná, jak si myslíte. Americká akademie dermatologie. Komplementární a alternativní medicína. Nemocnice svatého Lukáše. 19. prosince 2015. Může vaše dieta pomoci předcházet rakovině kůže? Nadace pro rakovinu kůže. 8. června 2017. Zobrazit méně

Nejnovější v oblasti rakoviny kůže

14 skvělých opalovacích krémů pro barevné lidi

Hledáte opalovací krém, který bude fungovat s tmavou pletí? Zajistili jsme vás.

Od Melba Newsome 17. března 2021

Geny rizika rakoviny: Vše, co potřebujete vědět o XPC

Co je gen XPC?

Od Julie Marks 5. února 2021

Vše, co potřebujete vědět o PTCH1

PTCH1 je jedním z mála genů, které zvyšují riziko rakoviny kůže.

Od Julie Marks 4. února 2021

Jak se léčí kožní spinocelulární karcinom?

Pokud je spinocelulární karcinom zachycen dostatečně brzy, obvykle se snadno léčí.