Categories
blog

Před diagnózou měla dlouhý seznam ambicí

Před diagnózou měla dlouhý seznam ambicí

Pomozte svému pediatrovi podporovat sexuální zdraví vašeho dítěte

Rodiče nejsou jediní, kdo má problém diskutovat o sexu s dětmi, odhalil průzkum, který v roce 2017 provedla společnost Quest Diagnostics. Lékařům se také nedaří dobře diskutovat o sexuálním zdraví s mladými pacienty.

Podle průzkumu se nejmladší sexuálně aktivní pacientky ve věku 15 až 17 let cítily nejtrapněji při rozhovoru o své sexuální historii a tito dospívající měli nejméně pravděpodobnost, že budou pravdiví ke svým lékařům o jejich sexuálním životě. Současně se ukázalo, že lékaři s menší pravděpodobností diskutují o testování STD s těmito mladými ženami, a proto pro ně méně pravděpodobně prováděli testy STD. Přesto jsou tyto mladé ženy vystaveny mimořádně vysokému riziku pohlavně přenosných chorob.

Usnadněte lékaři vašeho dítěte vedení těchto důležitých rozhovorů s vaším dítětem. Zvažte zavolání před návštěvou ordinace a konkrétně požádejte lékaře, aby si s vaším dítětem promluvil o jejich sexualitě a o tom, jak zůstat v bezpečí. Požádejte svého lékaře, aby nanovein kompozice se zabýval jak antikoncepcí, tak vyhýbáním se pohlavně přenosným chorobám. Nezasahujte, pokud s vámi chce lékař vašeho dítěte mluvit soukromě.

Matky často v této oblasti vytvářejí bariéry, říká Damian P. Alagia, III. MD, lékařská ředitelka ženského zdraví pro Quest Diagnostics ve Washingtonu, DC. Přítomnost matky po celou dobu návštěvy kanceláře může zhoršit tendenci těchto mladistvých skrývat pravdu o svém sexuálním životě. To zase brání lékaři získat fakta potřebná k objednání vhodných testů STD a v případě potřeby k plánování léčby.

Nechte svého dospívajícího lékaře vědět, že během návštěvy ordinace chcete mít na pořadu dne sexuální zdraví, a poté mu dopřejte soukromý čas a prostor, aby si mohl promluvit s vaším mladým, radí doktor Alagia.

Diskutujte o biologii a praktikách bezpečného sexu, ale neignorujte pocity a hodnoty

Diskuse o sexu by se měla zabývat vašimi nadějemi a očekáváními ohledně hodnot vašeho dítěte a vaší rodiny, říkají odborníci, přestože nemůžete dítěti diktovat jeho volby. Pokud chcete, aby se vaše dítě chovalo zodpovědně jako sexuální bytost a aby bylo laskavé a respektovalo jak sebe, tak své partnery, řekněte to. Naučte je důležitosti hranic a jasnosti se sexuálními partnery.

Dobrý věk pro rozhovor o relevantních hodnotách je asi 11 nebo 12, radí Berman. Pokud jde o otvíráky, radí, můžete říci: „Nyní začínáte dospívat a stanete se dospělými a brzy se můžete setkat s některými dospělými rozhodnutími, včetně těch, která se týkají lásky a sexu. V naší rodině věříme v čekání na sex [dokud nebudeš starší, nebo možná dokud nebudeš hluboce zamilovaný, nebo dokud nebudeš ženatý]. Čekání není vždy snadné, ale vím, že je to něco, čeho nebudete litovat. ”

“Dejte svému dítěti vědět, že být zodpovědný znamená víc než jen používat kondom,” říká Berman. “Znamená to být zodpovědný za své vlastní srdce a své emoce a srdce a emoce svého partnera.” ”

Dejte svému dítěti vědět, že může očekávat chyby

Připomeňte svému dítěti, že všichni děláme chyby ve všech sférách života, včetně sexu. Možná jejich chybou bude nechráněný sex. Sdělte jim, že se v takové situaci mohou kdykoli nechat otestovat na pohlavně přenosnou chorobu a v případě potřeby ošetřit. Vysvětlete také, že existují léky, které mohou zabránit těhotenství po nechráněném sexu.

SOUVISEJÍCÍ: Co je nouzová antikoncepce?

Pomozte svým dětem pochopit, že v jejich sexuálním životě, stejně jako ve všech ostatních aspektech jeho života, jsou chyby příležitostí, jak růst, učit se a dělat to příště lépe.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o sexuálním zdraví!

Nejnovější v sexuálním zdraví

Tajemství testosteronu

Shanna H. Swanová, 21. dubna 2021

Nejlepší sexuální techniky pro vzrušení a potěšení žen

Národní průzkum odhaluje, jak mohou ženy žádat o to, co chtějí.

Od Beth Levine 14. dubna 2021

Chronické zdravotní stavy otců spojené s rizikem ztráty těhotenství

Studie naznačuje, že metabolický syndrom u otce, který má být spojen s více než 1 ze 4 ztrát v těhotenství.

Od Becky Upham 18. prosince 2020

15 sexuálně pozitivních dárků do wellness

Od vašeho smartphonu až po ložnici vám tyto dárky pro sexuální pohodu zaručeně udělají hlavu a kroutí se.

Od Kaitlin Sullivan 4. listopadu 2020

Proč mají mladí Američané méně sexu než kdy předtím

Nově publikovaná studie, která skončila dva roky před pandemií, zjistila, že mladí lidé mají v 21. století méně sexu.

Od Jessica Migala 11. srpna 2020

Problém sexuálního zdraví jeho a jeho

Mikrobiom mužského penisu by mohl předpovědět, zda jeho partnerka vyvine bakteriální vaginózu, tvrdí studie.

Od Stacey Colino 5. srpna 2020

5 tipů pro výběr nejlepšího sexuálního terapeuta pro vás a vašeho partnera

Hledáte kvalifikovaného terapeuta, který by vám pomohl s vašimi sexuálními problémy, ale nevíte, kde začít? Zde je to, co potřebujete vědět.  

Od Catherine Pearsonová, 9. března 2020

Co je to sexuální terapeut a jak mi může někdo pomoci?

Ať už řešíte problémy se sexuální funkcí nebo obavy z intimity, sexuální terapeut vám může pomoci.

Od Catherine Pearsonová, 5. března 2020

Polovina mladých žen není spokojena se svým sexuálním životem, ukazuje nová studie

Zjištění ukazují, že úzkost, špatný obraz těla a stres mohou vést k nespokojenosti.

Od Becky Upham 27. února 2020

5 způsobů, jak uvolnit hormon lásky, Oxytocin

Od Laurie Sue Brockway, 11. února 2015 “

Zamyslete se nad tím, co je pro vás důležité, a poté si stanovte SMART cíle, abyste se tam dostali. Thinkstock

Kathy Costello, zdravotní sestra v Johns Hopkins MS Center v Baltimore, Maryland, pracuje s lidmi s roztroušenou sklerózou (MS) po celá desetiletí. Když byla dotázána na důležitost cílů pro lidi s RS, vzpomněla si na svou práci s jednou svobodnou matkou se dvěma malými dcerami. “Když tato žena zjistila diagnózu, uvědomila si, že roztroušená skleróza by mohla skutečně narušit její plnění všech povinností.” ”

Zastřešujícím cílem ženy, vysvětluje Costello, bylo zůstat co nejzdravější a starat se o své děti. “Viděla tento cíl, a přestože věděla, že kvůli své diagnóze musí některé věci změnit, postupně se na cíl podívala a dokázala být úspěšná.” ”

Žena rozebrala kroky, které potřebovala udělat, a určila pořadí, ve kterém je měla udělat. Nejprve si stanovila cíl být konzistentní ohledně užívání jejích léků. Poté začala poprvé cvičit a nakonec se stala každodenní cvičenkyní. Poté, co si osvojila dobré návyky péče o sebe, zahájila vlastní profesionální nábor.

“Klíčem k úspěchu této ženy bylo být systematičtí a řešit cíle s vysokou prioritou jeden po druhém,” říká Costello. Když to symptomy MS vyžadovaly, žena upravila kroky, které dělala, aby dosáhla svých cílů, nebo tempo, jakým je udělala.

“Výzvy MS jsou různé a některé úpravy jsou obtížnější než jiné,” říká Costello a uznává rozsáhlé efekty, které MS může mít. “MS může ovlivnit to, jak se cítíme, myslíme a pohybujeme, naši sílu, naši sexuální funkci, naši eliminaci.” MS přichází ve všech tvarech a formách. “

Zamyslete se nad tím, co je pro vás důležité

Costello radí lidem s MS, aby přemýšleli o svých největších přáních a nadějích. “Co chci v životě?” Jaký je můj účel? To jsou velké nápady, “říká Costello.

Jsou to skutečně velké myšlenky, o kterých by lidé s RS – a všichni ostatní – měli přemýšlet, pokud touží po životě spokojenosti a smyslu. Jak napsal romanopisec Fjodor Dostojevskij: „Tajemství lidské bytosti není jen žít, ale mít pro co žít. ”

Ann Marie Johnsonová z Brooklynu v New Yorku, která má nyní čtyřicet let, dostala diagnózu MS ve věku 31 let. Před diagnózou měla dlouhý seznam ambicí. “Získat magisterský titul, začít kariéru, mít manžela a psy.” Všechny tyto cíle! “ ona říká.

Diagnóza posunula její myšlení. “Před MS, cokoli jsem chtěl, věnoval bych se tomu a dostanu to,” říká. “Po MS jsem se musel zeptat:” Je to dosažitelné? Také, jak důležité je, aby se tato věc dnes dokončila nebo aby byla hotová, tečka? ‘“

Stanovte si SMART cíle

Costello doporučuje, aby si lidé s MS stanovili SMART cíle-cíle, které jsou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, realistické a časově ohraničené. Takto to může vypadat:

Konkrétní: „Specifickým cílem může být pravidelné užívání léků nebo účast na rehabilitačním programu, který vám byl nařízen, oproti vágnímu cíli, jako je„ cítit se lépe “nebo„ dosáhnout pohody “,“ říká.

Měřitelné: Měřitelný cíl vám umožňuje měřit váš pokrok a určit, zda jste uspěli nebo ne. “Možná jste si stanovili cíl projít 25 stop za 10 sekund v určitém časovém rámci,” říká Costello. Na konci tohoto období zhodnoťte, zda jste tohoto cíle dosáhli, a pokud ne, jak blízko jste se dostali. Vidět postupný pokrok může inspirovat další úsilí k jeho dosažení, ale možná jiným způsobem nebo po delší dobu.

Dosažitelné a realistické: Má váš cíl smysl? Je to, co jste se rozhodli udělat, tím správným cílem, na který se nyní musíte soustředit?

Time-Bound: Řekněme, že se chcete připojit ke skupině podpory. Místo toho, abyste si slibovali, uděláte online průzkum a možná si zavoláte dva nebo dva, až se budete cítit motivovaní, stanovte si časově omezený cíl-řekněme během příštích dvou týdnů-hledat místní podpůrnou skupinu na webových stránkách organizace, jako je Národní společnost pro roztroušenou sklerózu nebo Nadace pro roztroušenou sklerózu, a obraťte se na organizátora všech skupin, kterých byste se chtěli zúčastnit.

Hledejte podporu a zůstaňte flexibilní

Costello navrhuje, abyste své SMART cíle sdíleli s dalšími lidmi, kteří vás mohou podpořit.

Pamatujte také, že i s dobře definovanými SMART cíli a sociální podporou mohou vznikat překážky. Některé překážky mohou zahrnovat problémy s pojištěním nebo zdravotnickým systémem. Pokud se potýkáte s takovými překážkami, můžete najít pomoc prostřednictvím navigátorů MS Národní společnosti pro roztroušenou sklerózu, které lze kontaktovat na tel. Čísle 800-344-4867.

Nezlobte se, pokud se stanou věci, které vám brání dosáhnout cíle, když jste ho chtěli dosáhnout, nebo vůbec.

“Občas je potřeba to znovu promyslet, resetovat a začít znovu.” To je odolnost a schopnost přizpůsobit se, “říká Costello.

Zůstaňte nadějní a otevření inspiraci

Při stanovování cílů pro sebe se Johnson inspirovala ostatními lidmi žijícími s MS.

“Vzdělal jsem se o lidech s MS, kteří žijí svůj život a dělají úžasné věci,” říká Johnson. Povzbuzuje ostatní, kteří mají MS, aby udělali totéž.

Johnson miluje cestování a nedávno se vrátila z Indie, kde chodila po prašných cestách a ve skutečnosti předstihla mnoho dalších ve své skupině turné.

“U MS možná budete muset trochu více plánovat.” Možná budete potřebovat trochu více času. To je v pořádku!” ona říká. “Cokoli se rozhodnete, podívejte se na to.” Není důvod dívat se dozadu, protože nechodíme pozpátku. Těšte se dál. ”

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o roztroušené skleróze!

Nejnovější v roztroušené skleróze

MS mě neokradou o všechny životní radosti

Od Trevis Gleason 29. dubna 2021

Studie vyšetřovacího MS léčiva Evobrutinib má povzbudivé výsledky

Evobrutinib je první léčivou látkou ze skupiny inhibitorů BTK, která byla hodnocena.

26. dubna 2021 od Briana P. Dunleavyho

20 let života s MS, bez úpravy

Od Trevis Gleason 23. dubna 2021

Nově schválená MS Drug Ponvory snižuje únavu, uvádí studie

Ponvory také snižuje relapsy a nové léze u lidí s relapsujícími formami RS.

21. dubna 2021 od Briana P. Dunleavyho

U MS byla sociální izolace mojí normou před pandemií COVID-19

Od Mona Sen 21. dubna 2021

Jak mi potápění a obnova Gannetu připomíná život s MS

Od Trevis Gleason 15. dubna 2021

Telemedicína pro MS Care: Dva palce nahoru

Pacienti s MS i poskytovatelé zdravotní péče říkají, že by si v budoucnu rádi ponechali virtuální návštěvy, a to i poté, co pandemie odezní. . .

Od Dona Raufa 13. dubna 2021

Jak mě můj self-talk chrání fyzicky i emocionálně

Od Mona SenA 9. dubna 2021

Jak nastavím domácí pracovní prostor s MS v mysli

Od Trevisa Gleasona, 9. dubna 2021

Důležitost péče o vaše svaly, když máte MS

Od Trevisa Gleasona, 1. dubna 2021 “

Q1. Právě jsem si nechal namazat Pap a sestra zavolala, že je to prekancerózní. Co to přesně znamená? Bojím se, že mi řeknou, že musím na hysterektomii a ještě jsem neměla ani děti! Je mi 32 a mám strach.

Nejprve si vezměte srdce – pravděpodobně nebudete potřebovat hysterektomii. A je pro tebe dobré, že máš papírový nátěr! Pap stěrové testování rakoviny děložního čípku zachránilo tisíce ženských životů a je jedním z velkých úspěchů při screeningu rakoviny. Úmrtí na rakovinu děložního čípku se snížilo o 50 až 80 procent v zemích, kde jsou ženám k dispozici rutinní Pap testy.

Screening zdravých žen na rakovinu děložního čípku má však malou nevýhodu: Mnoho žen zjistí, že mají na papírových nátěrech drobné abnormality. Tato zjištění pak vyžadují určitý typ sledování nebo léčby, přestože riziko vzniku rakoviny z takových menších abnormalit je poměrně malé.

Lékaři a patologové používají dobře zavedený systém k přiřazení hodnocení „prekancerózním“ změnám, které lze vidět na Pap stěru. Stupeň závisí na tom, jak abnormální vypadají buňky děložního čípku pod mikroskopem. Čím vyšší je známka, tím vyšší je šance, že se prekancerózní abnormality jednoho dne mohou vyvinout ve skutečnou rakovinu děložního čípku. Stupně se pohybují od „skvamózní intraepiteliální léze nízkého stupně“ (LSIL) nebo „atypických skvamózních buněk neurčitého významu“ (ASCUS) až po takzvanou „skvamózní intraepiteliální lézi vysokého stupně“ (HSIL) nebo „cervikální intraepiteliální neoplázii-3“ (CIN-3).

Dvě důležité věci, které byste měli vědět: Za prvé, dokonce i prekancerózní nálezy nejvyššího stupně na Pap testu jsou spojeny s vývojem skutečného, ​​invazivního rakoviny děložního čípku pouze v asi 10 až 20 procentech případů; a za druhé, taková progrese k invazivnímu karcinomu děložního čípku probíhá roky, ne týdny nebo měsíce. Tento dlouhý časový interval od detekce prekancerózních nálezů do vývoje rakoviny umožňuje zabránit rozvoji rakoviny odstraněním prekancerózních buněk.

Co pro vás bude dál? Měli byste si promluvit se svým lékařem o konkrétním typu prekancerózních změn, které byly pozorovány na vašem Pap stěru. Můžete se také zeptat svého lékaře, zda by testování vašich cervikálních buněk na přítomnost viru nazývaného lidský papilomavirus (HPV) bylo užitečné při určování rizika vzniku invazivního rakoviny děložního čípku v budoucnosti. V závislosti na prekancerózním stupni vašich nálezů na Pap stěru – a případně na výsledcích HPV – vám lékař může doporučit postup, nazývaný kolposkopie, který zahrnuje bližší pohled na váš děložní hrdlo pomocí speciální zvětšovací čočky. Je možné, že budou zapotřebí biopsie děložního čípku. Cílem dalšího testování je zajistit, aby neexistoval žádný důkaz invazivního rakoviny děložního čípku. Specifická léčba prekancerózních nálezů na Pap testu bude záviset na výsledcích provedeného následného testování.