Categories
blog

Źródło: Organizacja ITER / EJF Riche

Źródło: Organizacja ITER / EJF Riche

Kadry biura politycznego już dawno ukształtowały strategiczny plan, któremu podporządkowują wszelkie działania gospodarcze i dyplomatyczne: do 100-lecia państwa w 2049 roku Chiny chcą stać się potęgą gospodarczą, wspieraną przez światowe, polityczne i wojskowe przywództwo. W tej chwili niewiele jest przeszkód, aby odnieść sukces.

Chiński lotniskowiec "Liaoning": Chiny również zbroją się militarnie, aby zwiększyć swoje globalne wpływy. (Źródło: imago images)

Taki plan wymaga poświęcenia, wytrwałości i cierpliwości. Twórcy władzy wokół głowy państwa Xi Jinpinga kładą sobie kamień na kamieniu, wymyślają miasta z milionami mieszkańców, promują gigantyczne fabryki, poddają setki milionów ludzi totalitarnemu systemowi nadzoru, zakładają porty, linie kolejowe i bazy handlowe na całym świecie, a jeśli to konieczne, manipulują od czasu do czasu ich walutą. Podstawowa zasada ich polityki jest prosta: robi się wszystko, co pomaga potędze Chin. A wszystko, co stanie jej na drodze, będzie zwalczane wszelkimi środkami. Czy to działacze na rzecz praw obywatelskich w Hongkongu, mniejszości w Xinjiangu, prawa handlowe w Europie – czy światowy rywal w Waszyngtonie. Jak dotąd Xi i jego ludzie w większości robili to ostrożnie, prawie po cichu, jednocześnie udzielając koncyliacji podczas wizyt państwowych i spotkań na szczycie. Ponieważ do tej pory Chińczycy walczyli tylko z Ameryką – ale teraz dostrzegli swoją szansę na zrobienie dużego kroku naprzód na drodze do celu. Wykorzystują bałagan Corona i słabe przywództwo Donalda Trumpa, aby brutalnie zwiększyć swoje wpływy: rozpoczęła się walka o światową potęgę. My tutaj, w Niemczech, łatwo to przeoczamy, podczas gdy w mediach pojawiają się nagłówki o przymusowych testach Corona dla wczasowiczów, imprezach Corona dla lekkomyślnych, szczycie Corona dla polityków UE, błędach w aplikacji Corona, konferencjach prasowych Corona pana Södera i wszystkim innym. – z wiadomościami z Corona krążącymi wokół Twoich uszu Ale jeśli podejmiemy wysiłek dokładniejszego przyjrzenia się, możemy zobaczyć, jak zaczyna się zmieniać międzynarodowa równowaga sił. A Pekin jest zawsze wyzwalaczem:

Z pomocą nowego "Ustawa o bezpieczeństwie państwa" Chiny de facto poddały się Hongkongowi i odkładają tam demokrację. Podczas gdy Wielka Brytania jest temu przeciwna, ludzie w berlińskiej dzielnicy rządowej miauczą tylko cichy, cichy protest. Gospodarka Niemiec od dawna jest uzależniona od chińskiej kroplówki, więc uległość jest oczywiście bliższa niż samostanowienie.

Nie chcesz skończyć jak rząd australijski: po zażądaniu niezależnego śledztwa w sprawie wybuchu korony w Wuhan, Chiny nałożyły sankcje na kraj i spuściły ze smyczy kohorty hakerów.

Wielka Brytania i Kanada także grożą Pekinowi sankcjami za śmiałość przeciwstawienia się wątpliwym praktykom biznesowym kontrolowanej przez państwo firmy cyfrowej Huawei (obawa przed szpiegostwem i presja ze strony USA jest ogromna).

Teraz Chiny również zwiększają presję na Tajwan, wyspa zawsze chciała włączyć go do swojego ogromnego imperium. Wojskowe strategie obronne są już rozwijane w Tajpej. 

W konfliktach granicznych z Indiami i Bhutanem Chiny próbują powiększyć swoje terytorium groźbami i ciosami pięści.

Na Morzu Południowochińskim okręty wojenne wysyłane z Pekinu w coraz większym stopniu penetrują wody Wietnamu i Indonezji, rozszerzając w ten sposób strefę wpływów Chin.

Chińskie statki krążą również po wyspach Senkaku, które są administrowane przez Japonię od tygodni. Grzechotanie szablą to na to za małe słowo.

Lista jest długa i oczywiście chińska propaganda mogłaby znaleźć się w mediach i sieciach społecznościowych na całym świecie. Plik "Gazeta Southgerman" cytuje ambasadora Pekinu w Sztokholmie zdaniem: "Mamy dobre wino dla naszych przyjaciół i karabiny dla naszych wrogów." Tak to brzmi, Chiny lata 2020 roku: wojownicze, samoświadome i świadome władzy. Możesz wziąć to za stan rzeczy, tak właśnie jest w historii świata, niektóre imperia upadają, inne powstają. Są tylko trzy rzeczy, których nie powinieneś robić: odwrócić wzrok, uciec lub uciekać. Bo stratedzy w Pekinie wykorzystają nieuwagę, zwłaszcza słabości. Kraje demokratyczne w pozostałej części świata są nadal wystarczająco silne, aby przeciwstawić się rosnącemu gigantowi za pomocą norm praworządności, lojalności kontraktowej, tolerancji i równowagi interesów. Ale w tym celu musieliby wyglądać jak jedność, zamiast pozwolić się podzielić. I głośno zaprzeczaj, gdy naruszane są prawa obywatelskie i suwerenność innych państw. W niemieckim MSZ i Kancelarii można odnieść wrażenie, że jeszcze tego nie zrozumieli. Czasami moc jest nie tylko spowolniona, ale także osłabia.

______________________________

CO TAM?

Ślady postrzałów na drzwiach synagogi w Halle. (Źródło: imago images)

https://yourpillstore.com/

Drzwi do synagogi w Halle są wymieniane po prawicowym ataku terrorystycznym. 9 października ubiegłego roku uchronił wierzących przed atakiem uzbrojonego prawicowego ekstremisty i zapobiegł jeszcze większej rzezi. Teraz powinien stać się projektem artystycznym. Drzwi zbudował stolarz z Dessau-Roßlau. Jakiś czas temu odwiedzili go koledzy z MDR.

Plac budowy reaktora termojądrowego ITER w pobliżu Aix-en-Provence. (Źródło: Organizacja ITER / EJF Riche)

W Saint-Paul-lez-Durance na południu Francji rozpocznie się kolejny etap budowy największego na świecie reaktora syntezy jądrowej ITER, wspólnego projektu UE, USA, Rosji, Chin, Indii, Japonii i Korei Południowej. Prezydent Macron nalega na uhonorowanie uroczystości swoją obecnością. Po ukończeniu za pięć lat elektrownia powinna zapewnić przyjazne dla klimatu, prawie nieskończenie dostępne źródło energii. Jak to osiągnąć? Krótko mówiąc: przez stopienie atomów wodoru w temperaturze 150 milionów stopni Celsjusza, imitując w ten sposób moc słońca. Ale niech profesjonalista ci to wyjaśni.

Rysunek konstrukcyjny ITER: Rdzeń obiektu stanowi siedmiokondygnacyjna konstrukcja. (Źródło: Organizacja ITER)

W Wiedniu negocjatorzy z USA i Rosji negocjują dziś rozbrojenie nuklearne. Pytanie brzmi, czy ostatnie dwie umowy, które mają nas wszystkich uratować przed wojną nuklearną, można jeszcze uratować.

Proces przeciwko dwóm młodym mężczyznom rozpoczyna się w Titisee-Neustadt w Schwarzwaldzie. Mówi się, że po festiwalu zabili głuszca. Są rzeczy!

We Frankenthal w Palatynacie zajmują się procesem odwoławczym kierowcy, który zebrał aż 373 punkty w aktach przestępstw drogowych we Flensburgu. Został złapany bez szmaty ponad 150 razy. Naprawdę: są rzeczy!

______________________________

PRZECZYTAJ CO

Hotele na bałtyckiej plaży w Scharbeutz: Branża turystyczna może załamać się zimą. (Źródło: Christian Ohde / obrazy imago)

Czy w tym roku również wybierasz się na wakacje do Niemiec? Pęd gości to dobra wiadomość dla tutejszych hoteli i restauracji – ale czy to wystarczy, aby zrekompensować niepowodzenia z czasu ograniczeń wyjazdowych? Mój kolega Florian Schmidt zapytał kierownika federalnego stowarzyszenia branżowego Dehoga, Ingrid Hartges: spodziewa się dziesiątek tysięcy bankructw pomimo super lata.

______________________________

Nasz publicysta Gerhard Spörl również zajmuje się wakacjami, choć w bardziej żywy sposób: wyjaśnia wszystkim wczasowiczom, co dzieje się obecnie w Niemczech. Ocena: warto przeczytać.

––

Plik "New York Times" w artykule z imponującą grafiką pokazuje, jak kryzys klimatyczny nasila globalną migrację: liczba uchodźców klimatycznych rośnie.

______________________________

Corona zmienia oblicze naszych centrów miast: w wielu miejscach jeden sklep po drugim jest zamykany. Moja koleżanka Juliane Wellisch twierdzi, że to właśnie rower mógłby pomóc uratować niektóre ulice handlowe.

______________________________

Co mnie bawi?

To sprytny gość, Markus.

(Źródło: Mario Lars)

Życzę miłego dnia.

Z poważaniem

Twój

Florian Harms, redaktor naczelny t-online.de, e-mail: [email protected]

Z materiałem od dpa Zapisz się do codziennego newslettera Floriana Harmsa tutaj.

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o świcie, a wszystkie aktualności tutaj.

Sztokholm (dpa) – Operatorzy sieci, którzy starają się o częstotliwości 5G w Szwecji nie mogą korzystać ze sprzętu chińskich firm IT Huawei i ZTE.

Prezenty z ostatniej chwili: to terminy składania zamówień w Amazon Exclusive: Zaskakujące trendy zakupowe w serwisie eBay w 2020 r "cześć123", "kocham Cię" …: To są najpopularniejsze hasła w niemieckich poradach dotyczących ochrony: eksperci bezpieczeństwa ostrzegają przed oszustwami PayPal

Zostało to ogłoszone przez Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji PTS. Potencjalni operatorzy mieliby również cztery lata na wycofanie z eksploatacji istniejących zakładów obu firm. W szczególności Huawei dostarczył wielu dostawcom w Europie infrastrukturę dla istniejącej sieci 4G (LTE).

Lokalny dostawca Ericsson mógłby skorzystać z instrukcji. Na rynku działają również Nokia z Finlandii i Samsung z Korei Południowej. Ponadto tradycyjne grupy IT, takie jak Microsoft, wkraczają w segment oferujący usługi chmurowe.

Cyfrowy
Te kampanie rabatowe w Internecie kuszą – ale bądź ostrożny!
Podekscytowanie niemieckich klientów: oszuści kradną punkty
Postępowanie przeciwko Apple za zakłócenie konkurencji
Czy ukryto tutaj rozwiązanie dla leku?
Blinder śpiewa przebój gwiazdy popu – piosenkarka reaguje
Samsung popełnia wstydliwą usterkę
Wskazówki od eksperta ds. Bezpieczeństwa: Jak chronić się przed spamem
Aldi przyciąga klientów telefonów komórkowych tanimi taryfami
Aplikacja ożywia Mur Berliński
WhatsApp zapewnia nową funkcjonalność
Heidi Klum jest najbardziej niebezpieczną gwiazdą Google w Niemczech
"Fortnite": Na tym polega szum w grach
Sieć komórkowa jest naprawdę taka zła

Szwedzki Urząd Telekomunikacji powiedział, że jeśli funkcje centralne miałyby zależeć od pracowników z siedzibą za granicą, do początku 2025 r. Musieliby zostać zastąpieni przez pracowników w Szwecji. Firmy muszą zadbać o to, aby sieć nie była nadużywana w celu naruszenia bezpieczeństwa Szwecji.

Pierwsza aukcja częstotliwości ma się rozpocząć 10 listopada. Dopuszczone są cztery firmy: Hi3G Access, Net4Mobility, Telia Sweden i Teracom.

Huawei i ZTE są kontrowersyjne w wielu częściach Europy, także dlatego, że rząd USA w Waszyngtonie naciska na zrzeczenie się. Prezydent USA Donald Trump zarzuca korporacjom utrzymywanie bliskich kontaktów z chińskim wojskiem i Chińską Partią Komunistyczną. Kilka krajów poza Stanami Zjednoczonymi również postrzega to jako zagrożenie bezpieczeństwa. Huawei i ZTE zaprzeczają wszelkiej niewłaściwej bliskości z osobami u władzy w Pekinie. W Niemczech toczy się również kontrowersyjna dyskusja na temat ewentualnego wykluczenia Huawei.

Huawei prawdopodobnie będzie musiał obejść się bez usług Google na swoich smartfonach: prezydent USA Donald Trump przedłużył zakaz handlu na kolejny rok. 

Huawei kopiuje europejskie miasta dla mega kampusów
Seria zdjęć składająca się z 25 zdjęć

Prezydent USA Donald Trump skutecznie zakazuje prowadzenia interesów z chińskimi producentami sprzętu sieciowego Huawei i ZTE na kolejny rok. W środę odnowił dekret podpisany w maju 2019 r., Ogłaszający stan wyjątkowy i zakazujący prowadzenia interesów między firmami amerykańskimi a zagranicznymi korporacjami, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu USA. Trump jest skierowany przede wszystkim do liderów rynku Huawei i ZTE. Według informacji poufnych Departament Handlu przedłuży również tymczasową licencję, która pozwoli firmom amerykańskim na prowadzenie interesów z Huawei pod pewnymi warunkami. 

Smartfony bez usług Google

W wyniku zakazu handlu chińskie urządzenia, które pojawiły się na rynku po terminie wiosną 2019 r., Nie mogą już korzystać z usług Google. Nie ma to wpływu na starsze modele. Odkąd zakaz wszedł w życie, Huawei wypuścił na rynek dwa topowe modele Huawei Mate 30 Pro i P40 Pro. Galeria aplikacji Huawei zastępuje Sklep Google Play. Jednak wiele popularnych aplikacji nie jest tutaj dostępnych. Huawei chce zapewnić alternatywy i zabiega o deweloperów. Więcej o tym tutaj. 

Nowe urządzenia Huawei: Google ostrzega przed zainstalowaniem konfiguracji strony Gmail lub YouTube: Huawei wyjaśnia plotki o WhatsApp-Off dla klientów Huawei Mate 30 Pro w teście: Co może zrobić telefon z Androidem bez aplikacji Google? Dzięki 100-krotnemu zoomowi: Huawei prezentuje nowy “ cud aparatu ”

Trump zarzuca Huawei, że wykorzystuje jego technologię do umożliwienia inwigilacji chińskiego państwa. W związku z tym apeluje o wykluczenie grupy z tworzenia sieci radiowych dla ultraszybkiego standardu telefonii komórkowej 5G, a także domaga się tego od krajów UE.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna Reuters

Konfrontacja między USA a Chinami zbliża się do szczytu: cios Donalda Trumpa przeciwko cyfrowym firmom w Pekinie pokazuje niepokojący rozwój. O co tak naprawdę chodzi?

Gwałtownie zaostrzająca się konfrontacja między USA a Chinami toczy się jednocześnie na wielu polach. Najwyraźniej jednak technologia pokazuje, dokąd zmierza podróż: Donald Trump zadał teraz wielki cios chińskim firmom cyfrowym odnoszącym największe sukcesy.

Nie tylko grozi, że usunie aplikację Tiktok z rynku amerykańskiego, ale także ma na celu pierwszą aplikację z Chin, która zapoczątkowała globalny triumf. W samych Stanach Zjednoczonych jest 100 milionów regularnych użytkowników.